Babacan, Ebul Geyt ile görüştü

0
654

Metin TURAN- KAHİRE- 18.10.2007

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Kahire’deki temaslarını çerçevesinde Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Mısırlı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenleyen Babacan, PKK terör örgütünün Türkiye’deki saldırılarının yeni olmadığına hatırlatarak yıllardır, hem ABD, hem Irak yönetimiyle terörle mücadele konusunda pekçok yöntemin denendiğini kaydetti. Babacan, “terörle mücadele edeceğiz, terörün kökünü kazıyacağız” şeklinde birçok açıklama yapıldığını ancak “artık sözlerin yetmediği bir noktaya gelindiğini” söyledi. Babacan, Türkiye’de masum vatandaşlara yönelik saldırıların azalmadığını, tersine arttığını hatırlatarak, terörle mücadelede Amerikan güçleri ve Irak yönetiminin yetersiz kalması durumunda Türkiye’nin sadece izlemekle yetinmesinin ve sessiz kalmasının beklenemeyeceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Babacan, Mısırlı bir gazetecinin, “ABD Temsilciler Meclisi Komisyonunda Ermeni tasarısının, TBMM’de de tezkerenin kabul edilmesinin aynı zamanlara denk düşmesinin birbiriyle bağlantısı olup olmadığı” sorusuna ise “Her iki konuyu birbirine karıştırmamak lazım. PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki varlığı bir yanlıştır. Siyasilerin 90 yıl önceki olaylar hakkında belge, kanıt olmadan karar alması da bir yanlıştır. Bu iki yanlışın birbiriyle karıştırılmaması lazımdır” yanıtını verdi.

EBUL GEYT: “TÜRKİYE’NİN KAYGILARINI ANLAYIŞLA KARŞILIYORUZ”

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geayt de “Türkiye’nin güvenlik konusundaki kaygılarını anlayışla karşılıyoruz” dedi. Terörün işbirliği gerektiren bir durum olduğunu kaydeden Ebul Geyt, bir ülkede teröristlerin her gün sınırı geçip o ülkenin vatandaşlarını öldürmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti. Ebul Geyt, “O nedenle bunu (tezkere) anlayışla karşılıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here