Dışişleri Bakanı Babacan Mübarek’le Görüştü

0
553

Babacan “Kararlılığımızı Sınamaya Test Etmeye Kalkışmasın”

KAHİRE 18.10.2007- Metin TURAN

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, “Biz terörle mücadelede kararlıyız. Bu kararımız kesindir ve hiç kimse bu kararlılığımızı sınamaya, test etmeye kalkışmasın” dedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bölgesel konuları ele aldıklarını bildiren Babacan, “Irak, Filistin, İsrail arasındaki sorunlar, Lübnan’da yaklaşan seçimler başlıca gündem konularıydı. Bu konularda Mısır ile paralel yaklaşımlarımız ve ortak hedeflerimiz olduğunu cumhurbaşkanıyla görüştük. Terörle mücadele konusunda da bölgesel işbirliğinin önemli olduğunu belirttik” dedi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, Türkiye-Irak arasındaki son gelişmelerle ilgili soruyu, Türkiye’nin Irak’ın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayarak yanıtladı. Babacan şöyle devam etti:

“Terör tüm dünyanın ortalaşa mücadele etmesi gereken bir olgu. Türkiye, PKK terör örgütünün yıllardır saldırılarına muhatap olmuş bir ülke. Sadece son bir ay içerisinde 30 vatandaşımızı kaybettik. PKK terör örgütü ile mücadelede şu ana kadar ABD ve Irak hükümetiyle işbirliği içerisinde olduk. Ancak sorun çözülmedi, daha büyüdü. Dün, TBMM almış olduğu bir kararla Türkiye Cumhuriyeti hükümetine bir yetki verdi. Bu yetki gerektiğinde sınır ötesi operasyon ile sadece terör örgütünü ve teröristleri hedefleyen bir girişimle ilgilidir. Türkiye’nin Irak politikaları çok açıktır. Türkiye, Irak’ın siyasi birliğini güçlü bir şekilde desteklemektedir. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini güçlü bir şekilde savunan bir ülkedir.”

Türkiye’nin Irak’a bir an önce barış, istikrar, huzur ve refah gelmesi için bugüne kadar çalıştığını ve bundan sonra da çalışmaya devam edeceğini belirten Babacan, “Türkiye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Irak halkının huzuru için Irak’taki Kürt, Arap ve Türkmen, bütün farklı orijinden akrabalarımızın huzurunu ve refahını önemsemektedir ve korunması için çalışacaktır. 2-3 Kasım’da yapacağımız Irak’a komşu ülkeler toplantısında da Irak’ın geleceği için pek çok konuyu konuşacağız. İstanbul’da ev sahipliğini yapacağımız bu toplantıyla Irak’ın pek çok meselesini masaya yatıracağız. Hedefimiz terördür, terör örgütüdür, başka bir şey değildir” diye konuştu.

Babacan sınır ötesi operasyonla ilgili bir başka soru üzerine ise, “Biz terörle ve terör örgütüyle olan mücadelemizde Irak hükümetiyle ve ABD ile diyalogu ve işbirliğimizi sürdüreceğiz. Biz terörle mücadelede kararlıyız. Bu kararımız kesindir. Ve hiç kimse bu kararlılığımızı sınamaya, test etmeye kalkışmasın” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here