Connect with us

HABERLER

Dışişleri Bakanı Babacan Mübarek’le Görüştü

Published

on

Babacan “Kararlılığımızı Sınamaya Test Etmeye Kalkışmasın”

KAHİRE 18.10.2007- Metin TURAN

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, “Biz terörle mücadelede kararlıyız. Bu kararımız kesindir ve hiç kimse bu kararlılığımızı sınamaya, test etmeye kalkışmasın” dedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bölgesel konuları ele aldıklarını bildiren Babacan, “Irak, Filistin, İsrail arasındaki sorunlar, Lübnan’da yaklaşan seçimler başlıca gündem konularıydı. Bu konularda Mısır ile paralel yaklaşımlarımız ve ortak hedeflerimiz olduğunu cumhurbaşkanıyla görüştük. Terörle mücadele konusunda da bölgesel işbirliğinin önemli olduğunu belirttik” dedi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, Türkiye-Irak arasındaki son gelişmelerle ilgili soruyu, Türkiye’nin Irak’ın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayarak yanıtladı. Babacan şöyle devam etti:

“Terör tüm dünyanın ortalaşa mücadele etmesi gereken bir olgu. Türkiye, PKK terör örgütünün yıllardır saldırılarına muhatap olmuş bir ülke. Sadece son bir ay içerisinde 30 vatandaşımızı kaybettik. PKK terör örgütü ile mücadelede şu ana kadar ABD ve Irak hükümetiyle işbirliği içerisinde olduk. Ancak sorun çözülmedi, daha büyüdü. Dün, TBMM almış olduğu bir kararla Türkiye Cumhuriyeti hükümetine bir yetki verdi. Bu yetki gerektiğinde sınır ötesi operasyon ile sadece terör örgütünü ve teröristleri hedefleyen bir girişimle ilgilidir. Türkiye’nin Irak politikaları çok açıktır. Türkiye, Irak’ın siyasi birliğini güçlü bir şekilde desteklemektedir. Türkiye, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini güçlü bir şekilde savunan bir ülkedir.”

Türkiye’nin Irak’a bir an önce barış, istikrar, huzur ve refah gelmesi için bugüne kadar çalıştığını ve bundan sonra da çalışmaya devam edeceğini belirten Babacan, “Türkiye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Irak halkının huzuru için Irak’taki Kürt, Arap ve Türkmen, bütün farklı orijinden akrabalarımızın huzurunu ve refahını önemsemektedir ve korunması için çalışacaktır. 2-3 Kasım’da yapacağımız Irak’a komşu ülkeler toplantısında da Irak’ın geleceği için pek çok konuyu konuşacağız. İstanbul’da ev sahipliğini yapacağımız bu toplantıyla Irak’ın pek çok meselesini masaya yatıracağız. Hedefimiz terördür, terör örgütüdür, başka bir şey değildir” diye konuştu.

Babacan sınır ötesi operasyonla ilgili bir başka soru üzerine ise, “Biz terörle ve terör örgütüyle olan mücadelemizde Irak hükümetiyle ve ABD ile diyalogu ve işbirliğimizi sürdüreceğiz. Biz terörle mücadelede kararlıyız. Bu kararımız kesindir. Ve hiç kimse bu kararlılığımızı sınamaya, test etmeye kalkışmasın” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan