Connect with us

HABERLER

Gül ve Esad’dan Sıcak Buluşma

Published

on

Suriye ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Halk Sarayı’nda Suriyeli meslektaşı Beşir Esad ile görüştü. Basına sıcak görüntüler veren iki lider, başbaşa görüştü.

Beşar Esad, iki ülke arasında iyi ilişkilerin bulunduğunu söyleyerek Gül’ün Suriye’de duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ziyaretini hatırlatan Esad, artan ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini sözlerine ekledi. Gül ise, Esad’ın davetlisi olarak Suriye’ye geldiğini ifade ederek Suriye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

İkilinin görüşmesi ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. Yapılan görüşmelere Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara, Dışişleri Bakanı Velid El Muallim ile Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve Türkiye’nin Suriye Büyükelçisi Halit Çevik hazır bulundu.

İKİ LİDER LÜBNAN VE FİLİSTİN’İ GÖRÜŞTÜ

Esad-Gül görüşmesinde Lübnan’daki cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yaşanan kriz ele alındığı öğrenildi. Yapılan görüşmede Türkiye’nin Arap Birliği üyesi ülkelere ortaya koyduğu plana destek verdiği Gül tarafından Esad’a iletildi. Ayrıca, Gül, Esad’a Lübnan’da cumhurbaşkanı seçilmemesi durumunda siyasi istikrarsızlığın daha da derinleşeceği endişesini ileterek bu konuda etkin rol oynamasını ayrıca siyasi istikrarın bölgesel ülkelerin oluşturduğu bir planla sağlanması yana olduklarını aktardı. Türkiye’nin tüm taraflarla görüşebilen tek ülke olması nedeniyle diğer tüm bölge ülkelerince Ankara’nın daha etnik bir rol oynaması beklentisi de iletildi.

Filistin’de, birliğin sağlanması konusunda Gül, görüş bildirdi. Bununla birlikte görüşmede iki ülke ilişkileri, ekonomi ve ticari konulardaki işbirliğinin arttırılması, terörle mücadelede işbirliği konuların ele alındı.

Bununla beraber Gül, Ortadoğu barışı konusunda Annapolis’de yapılan görüşmeye Suriye’nin de katılmasından duyduğu memnuniyeti Esad’a ifade ederek bu konuda Suriye’nin olumlu tutumun sürdürmesini beklediklerini aktardı. Ayrıca, Irak konusu da gündeme geldi.

CİHAN/19.01.2008

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan