Connect with us

HABERLER

Kral’dan Abdullah Gül’e büyük övgü

Published

on

Kral’dan Abdullah Gül’e büyük övgü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara’yı ziyaret eden Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El-Suud onuruna Çankaya Köşkünde akşam yemeği verdi.

Yemekte konuşan Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Türkiye ile Suudi Arabistan’ın, birçok bölgesel ve uluslararası meseleye yönelik olarak ortak tutum içinde olmalarından övgüyle bahsetti. Kral Abdullah, Ankara’ya düzenlediği bu ziyaretinin, iki “kardeş” ülke arasında işbirliği sürecine katkıda bulunmasını dilediğini ifade etti.

“Kardeş Türk halkının güvenine mazhar olduğunuzdan dolayı sizleri tebrik ederken, Zatı Alinizin Cumhurbaşkanlığı döneminizin kardeş Türk halkına güven, refah ve kalkınma getirmesini dilerim” diyen Kral Abdullah, iki ülke arasında giderek artan karşılıklı yatırımları ve ticaret hacmini büyük bir memnuniyetle izlediğini belirtti. Kral Abdullah, “Şüphesiz ki, (Allah’ın izniyle) gelecek bize tüm siyasi, ekonomik, kültürel ve güvenlik alanlarda daha güçlü ilişkiler getirecektir” diye konuştu.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok bölgesel ve uluslararası meseleye karşı, bizim tutumlarımızla örtüşen olumlu tutumlarınızı övmeme lütfen müsaade ediniz. Özellikle de Arap-İsrail anlaşmazlığı karşısındaki tutumunuz ve son olarak ‘Filistin problemi, Orta Doğu’nun bütün problemlerinin temel sebebidir ve bu problem çözülmedikçe acılar son bulmayacaktır’ demecinizle son noktayı koydunuz.”
Uluslararası meşruiyet zemininde adil ve kapsamlı bir barışın sağlanması için Arap ülkelerinin sunduğu barış girişimini tarihi bir fırsat olarak değerlendirdiklerini ifade eden Kral Abdullah, “Bu arzulanan asıl hedefe sizinle el ele ulaşmayı umuyoruz” dedi. Kral Abdullah, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Suudi Arabistan’da ağırlamaktan mutlu olacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, konuşmaların ardından Kral Abdullah, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Kral Abdülaziz Birinci Derece Madalyası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da Kral Abdülaziz Nişanı verdi. Cumhurbaşkanı Gül de Kral Abdullah’a Devlet Şeref Madalyası sundu.

ÇİFTE VERGİLENDİRMEYİ ÖNLEME ANLAŞMASI İMZALANDI

Bu arada, yemeğe geçilmeden önce iki ülke hükümetleri arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması imzalandı.
Anlaşmayı Türkiye adına Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Suudi Arabistan adına da Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim El Assaf imzaladı. Anlaşmanın imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Dışişleri Bakanı Babacan ve Suudi Arabistan Maliye Bakanı Assaf, birlikte basına poz verdiler. Anlaşmayla, iki ülke arasında gelişen ekonomik ve ticari ilişkilerin yaratmış olduğu çifte vergilendirme sorunlarının ortadan kaldırılması ve her iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Suudi Arabistan’ın daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor.
İki ülke parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek olan anlaşma ile aynı gelirin iki ülkede birden vergilendirilmesinin önlenmesi suretiyle, çifte vergilendirmenin sermaye, teknoloji ve iş gücü transferi üzerinde yarattığı daraltıcı etkilerin ve sorunların ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Anlaşma ile genel olarak vergilendirme hakkının, geliri elde eden kişinin yerleşik olduğu ülkeye verilmekte olduğu, gelirin elde edildiği ülkenin vergilendirme hakkı kar payının, faiz ve gayrımaddi hak bedellerine belli oranlarda sınırlandırılmakta olduğu belirtiliyor. Türkiye’nin bugüne kadar sonuçlandırdığı çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının sayısının 72’ye ulaştığı, bunlardan 66’sının yürürlüğe girdiği de kaydediliyor.
Zaman.10.11.2007

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan