Connect with us

HABERLER

Kudüs’e Türk anıtı

Published

on

Türkiye’nin, Birinci Dünya Savaşı’nda bölgeyi savunurken can veren askerlerin anısına Kudüs’te anıt inşa etme planında son aşamaya gelindi. Harem-i Şerif’in doğu duvarına bitişik olacak anıtın inşasına, Kudüs belediyesi onay verince başlanacak. İnşaat izni verilmeyen bölgede Türkiye’ye jest yapılacak.

İslam’ın en kutsal üçüncü mekanı olan El Aksa Camii’nin de bulunduğu ve Batılıların Tapınak Tepesi dedikleri Harem-i Şerif’e dahil Doğu Duvarı yakınında inşa edilecek Türk anıtı için herşeyin hazır olduğunu yazdı. Bilgiye göre, Ankara’nın girişiminin ardından, bölgedeki İslam eserlerinden sorumlu olan “Vakıf” da arsa tahsis etti. Proje Kudüs Belediyesi tarafından da onaylandıktan sonra anıtın temeli atılacak.

Birinci Dünya Savaşı sonunda bölgeyi savunurken can veren Osmanlı askerlerinin anısına dikilecek anıt, Kudüs’ün içindeki binlerce yıllık Eski Şehir’in sınırını çizen tarihi duvarlardan doğu tarafında bulunanına neredeyse bitişik olarak inşa edilecek. Sur dibindeki Müslüman mezarlıklarından birinin yakınındaki 120 metrekarelik arsayı anıt için tahsis ettiklerini kaydeden Vakıf Başkanı Azzam el Hatib, “Ankara’nın birkaç ay önce ilettiği talep üzerine, Kudüs’teki Osmanlı askerleri için anıt dikilmesine izin verdik” dedi. Kudüslü Araplar ve Vakıf, son olarak 1967 savaşında ölen Ürdün askerleri için şehirde bir anıt dikilmesini istemiş, sonunda bölgede canını veren tüm askerlerin anısına bir anıt dikilip orta yol bulunmuştu.

Burada Türk bayrağı dalgalanacak

Normal şartlarda 70 metre yakınında her tür inşaatın yasak olduğu Harem-i Şerif kompleksine sadece 5 metre uzaklıktaki Türk anıtı, Doğu Duvarı’ndaki tarihi Aslan Kapısı’nın (Altın Kapı) yakınında yer alacak. Üç metrelik anıtın tepesinde Türk bayrağı dalgalanacak.
05.11.2007

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan