Connect with us

HABERLER

Mısır’da Mevlana Etkinlikleri

Published

on

MISIR’DA 2007 MEVLANA YILI ETKINLIKLERI…
KAHIRE AMERIKAN ÜNIVERSITESI’NDE RUMI KONFERANSI VE AHMET ÖZHAN KONSERI

Metin Turan/KAHİRE – 10.05.2007 –
Kahire Amerikan Üniversitesinde Rumi Konferansı ve Ahmet Özhan Konser verdi.

Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği 2007 Dünya Mevlana Yılı kapsamında Mısır’ın başkenti Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde konferans düzenlendi. Etkinlik kapsamında Ahmet Özhan da konser verdi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 800’üncü doğum yıldönümü çerçevesinde Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği ile Amerikan Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen konferansa Türkiye’de bullunan öğretim üyesi Shems Friedlander’i temsilen Sara Yousef, Prod. Dr. Brad Graft ve Diyanet Vakfı’ndan Dr. Semih Ceylan katıldı. Konferansta Mevlana’nın yaşantısı ve eserlerindeki humanist düşünce ile Mevlana ve tasavvuf felsefesi hakkında bilgiler verildi. Konferansta katılımcılara Mevlana’yı tanıtan birer CD ile broşür de dağıtıldı.

Konferansın ardından ünlü tasavıf sanatçısı Ahmet Özhan semazen eşliğinde bir konser verdi. Birleşmiş Milletlşer Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) 2007’yi Dünya Mevlana Yılı ilan etmesi ile birçok ülkede tanıtım atağına kalkan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mısır’daki programı kapsamında Kahire Amerikan Üniversitesi’nin yanısıra Kahire Opera Salonu, Türk Mevlevihanesi ve İskenderiye’deki Seyyid Derviş Tiyatro Salonu’nda gösteriler düzenledi. Mısır programını tamamlayan Türk topluluğunun bu gece Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan