Mısır’da Mevlana Etkinlikleri

0
507

MISIR’DA 2007 MEVLANA YILI ETKINLIKLERI…
KAHIRE AMERIKAN ÜNIVERSITESI’NDE RUMI KONFERANSI VE AHMET ÖZHAN KONSERI

Metin Turan/KAHİRE – 10.05.2007 –
Kahire Amerikan Üniversitesinde Rumi Konferansı ve Ahmet Özhan Konser verdi.

Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği 2007 Dünya Mevlana Yılı kapsamında Mısır’ın başkenti Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde konferans düzenlendi. Etkinlik kapsamında Ahmet Özhan da konser verdi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 800’üncü doğum yıldönümü çerçevesinde Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği ile Amerikan Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen konferansa Türkiye’de bullunan öğretim üyesi Shems Friedlander’i temsilen Sara Yousef, Prod. Dr. Brad Graft ve Diyanet Vakfı’ndan Dr. Semih Ceylan katıldı. Konferansta Mevlana’nın yaşantısı ve eserlerindeki humanist düşünce ile Mevlana ve tasavvuf felsefesi hakkında bilgiler verildi. Konferansta katılımcılara Mevlana’yı tanıtan birer CD ile broşür de dağıtıldı.

Konferansın ardından ünlü tasavıf sanatçısı Ahmet Özhan semazen eşliğinde bir konser verdi. Birleşmiş Milletlşer Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) 2007’yi Dünya Mevlana Yılı ilan etmesi ile birçok ülkede tanıtım atağına kalkan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mısır’daki programı kapsamında Kahire Amerikan Üniversitesi’nin yanısıra Kahire Opera Salonu, Türk Mevlevihanesi ve İskenderiye’deki Seyyid Derviş Tiyatro Salonu’nda gösteriler düzenledi. Mısır programını tamamlayan Türk topluluğunun bu gece Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here