Connect with us

HABERLER

Mısır’daki Türkler

Published

on

KAHİRE/Metin TURAN, 13.Eylül 2006
“Mısır’daki Türkler ve Kültürel Mirasları” adlı kitabın, önsözünde de belirtildiği gibi, 40 yılı aşan bir emeğin ürünü olduğu su götürmez bir gerçektir.

Mısır’da Kalavalı Mehmet Ali Paşa döneminde Osmanlı Türk kültürünün izlerini sürmekte olan bu eser, bizi günümüzden 200 yıl öncesine götürerek, Mısır’da Türk Osmanlı yüzünün yanında Mısır Osmanlı yüzünü de ortaya koyuyor. Çünkü Mısır, aldığı bir kültüre rengini ve çeşnisini de katmıştı.

Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu bu eşsiz eserinde bu gerçeğin üzerinde durarak Mısır’da yaşayan Türkleri tanıtıyor. Bu eseri ortaya çıkaran İhsanoğlu da dünyanın önemli şahsiyetlerinden olup İKÖ’nün seçilmiş ilk Genel Sekreteri olmasının yanı sıra, Mısır’dan ve Mısır Kitap Evine ömrünün uzun yıllarını vermiş olan babası Mehmet İhsan’dan etkilenmiş bir araştırmacı, yazar ve edebiyatçıdır.

Kitap, Türklerin 19. yüzyılda Mısır toplumu içindeki yerini, eğitim ve edebiyata katkılarını ele alan bir bölümle başlıyor. İkinci bölümde ise Mısır’daki matbaanın öyküsü anlatılıyor. Üçüncü bölüm, Mısır’daki basılı Türk kültürünün kaynaklarını tanıtıyor. Kitap sonuçta, araştırmacı ve edebiyatçısının özgün çabasının bir eseridir

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan