Mısır’daki Türkler

0
602

KAHİRE/Metin TURAN, 13.Eylül 2006
“Mısır’daki Türkler ve Kültürel Mirasları” adlı kitabın, önsözünde de belirtildiği gibi, 40 yılı aşan bir emeğin ürünü olduğu su götürmez bir gerçektir.

Mısır’da Kalavalı Mehmet Ali Paşa döneminde Osmanlı Türk kültürünün izlerini sürmekte olan bu eser, bizi günümüzden 200 yıl öncesine götürerek, Mısır’da Türk Osmanlı yüzünün yanında Mısır Osmanlı yüzünü de ortaya koyuyor. Çünkü Mısır, aldığı bir kültüre rengini ve çeşnisini de katmıştı.

Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu bu eşsiz eserinde bu gerçeğin üzerinde durarak Mısır’da yaşayan Türkleri tanıtıyor. Bu eseri ortaya çıkaran İhsanoğlu da dünyanın önemli şahsiyetlerinden olup İKÖ’nün seçilmiş ilk Genel Sekreteri olmasının yanı sıra, Mısır’dan ve Mısır Kitap Evine ömrünün uzun yıllarını vermiş olan babası Mehmet İhsan’dan etkilenmiş bir araştırmacı, yazar ve edebiyatçıdır.

Kitap, Türklerin 19. yüzyılda Mısır toplumu içindeki yerini, eğitim ve edebiyata katkılarını ele alan bir bölümle başlıyor. İkinci bölümde ise Mısır’daki matbaanın öyküsü anlatılıyor. Üçüncü bölüm, Mısır’daki basılı Türk kültürünün kaynaklarını tanıtıyor. Kitap sonuçta, araştırmacı ve edebiyatçısının özgün çabasının bir eseridir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here