Mısırlı İşadamları İzmir’de

0
528

Metin TURAN/İZMİR -19.06.2007- Mısır Ticaret Heyeti, Ege Bölgesi Sanayi Odasını (EBSO) İzmir’de ziyaret etti.

İzmir Genç İşadamları Derneği’nin (İGİD) konuğu olarak İzmir’e gelen 15 kişilik Mısırlı ticaret heyeti, Taşkın,”Türkiye-Mısır ilişkilerine değinerek, bu iki ülkenin arasında olumlu bir etkileşim olduğunu iş adamlarının Mısır’a yatırım yapmaya başlamasıyla ”yeni bir döneme girdiğini” belirtti. Türkiye’nin Afrika ülkeleri pazarlarına girebilmesi açısından Mısır’ın taşıdığı önemi vurgulayan Taşkın, ”Türkiye de Mısır’ın, kuzeyimizdeki Rusya ve Türk Cumhuriyetlerine açılmasını sağlayacaktır” dedi.

Mısır-Türk İş Konseyi Eş Başkanı Adil Gazarin de Mısır’a yatırım yapan Türk iş adamlarının diğer Kuzey Afrika ülkeleriyle Mısır üzerinden gümrüksüz olarak ticaret yapabileceklerini ifade ederek, Mısır’da enerjinin ucuz olduğunu, sanayi için hazır alanlar bulunduğunu” söyledi.

Ayrıca, İzmir’de Türk firması ile Mısırlı işadamlarının da katkısıyla, İskenderiye ve Port Said limanlarını İstanbul ve İzmir limanlarına bağlayacak ve mal ile yolcuları daha çabuk ve kolay taşıyacak düzenli deniz seferlerinin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here