Murat Tüzmen Mısır’da

0
509

Tüzmen’in Mısır temasları sürüyor

Metin TURAN/ KAHİRE -11.01.2007 –
Kalabalık bir heyetle geldiği Mısır’da temaslarını sürdüren Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Mısır Başbakanı Ahmed Nazif ile görüştü. Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Raşit’in de katıldığı görüşmenin ardından Nazif ve Tüzmen ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Devlet Bakanı Tüzmen, buradaki açıklamasında Türkiye ve Mısır ticari ilişkilerinin kaydettiği gelişmeler hakkında bilgi verdi. Mısır Başbakanı Nazif de açıklamalarına “İstanbul’a yaptığı geziyi unutamadığını ve orada kendini evinde gibi hissettiğini” belirterek başladı. Nazif, Türkiye ile Mısır’ın iki modern ve Müslüman ülke olduklarını ve geliştirdikleri örnek işbirliğinin bölge ülkelerinde önemli rol oynadığını belirtti. Türk yatırımlarının Mısır’da artmasını istediklerini belirten Başbakan Nazif, Türk yatırımcılara ayrılan iki milyon metre karelik 6 Ekim Sanayii bölgesinin Mısırda bir ilk olduğuna dikkat çekti. Nazif, karşılaşılan sorunları kısa sürede çözmek için çalışılacağını kaydetti.

Devlet Bakanı Tüzmen ve Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Raşid daha sonra beraber bir basın toplantısı daha yaparak iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve yatırımlar hakkında bilgi verdi. Devlet Bakanı Tüzmen, Başbakan Nazif ile yaptığı görüşmeyi değerlendirirken mevcut ilişkileri gözden geçirdiklerini enerji ulaşım ve diğer alanlarda atılması gereken adımları ele aldıklarını belirtti.

Tüzmen, İstanbul’dan İskenderiye’ye de uçak seferleri düzenlenmesi konusunda Başbakan Nazif in destek vaat ettiğini aktardı. Devlet Bakanı Tüzmen daha sonra İstanbul hazır giyim ihracatçı birliklerinin Kahire’deki Ekoteks Tekstil Laboratuarının açılışını yaptı. Tüzmen ve beraberindeki Türk heyeti 6 Ekim Türk Sanayi bölgesinde de bazı incelemelerde bulunarak bazı tesislerin açılışını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here