Nazif, Tüzmen ile Raşid Aynı Kabinede gibi

0
499

Metin TURAN/ KAHİRE-13.01.2007-
Mısır Başbakanı Ahmed Nazif, Türk iş adamına tam destek sözü verdi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mısır temaslarının ikinci gününde Başbakan Ahmed Nazif tarafından kabul edildi. Başbakan Nazif tarafından “Ben Türkiye’ye geldiğimde, kendimi evimde hissetmiştim. Dilerim siz de öyle hissedersiniz” sözleriyle karşılanan Tüzmen, Mısır Başbakanı’ndan Türk işadamları için ulaşım ve vize kolaylığı başta olmak üzere tam destek aldı. Türk iş adamlarının doğru yerde ve zamanda bulunduğunu işaret eden Nazif, Türkiye ve Mısır’ın yaptığı işbirliğinin diğer ülkelere örnek olacağını söyledi. Devlet Bakanı Tüzmen, Türkiye ile Mısır arasında hava, kara ve deniz ulaşımı konusunda yeni yatırımlar yapılacağını belirterek “İskenderiye İstanbul arasında haftada 3, Kahire İstanbul arasında 10 sefer yapılmasını planlıyoruz. Bu konuda Başbakan Nazif bize destek verdi” dedi.

Aynı kabinede gibi
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in kabulünde Türkiye Mısır ilişkilerinin önemine dikkat çeken Mısır Başbakanı Nazif, “Tüzmen ile Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı’nın aynı kabinenin üyeleri gibi” uyum ve işbirliği içerisinde çalışmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Nazif, “1 milyar dolarlık ticaret hacminin aşılması bir kilometre taşıdır. Şimdi 2-3 milyar doları aşacak kilometre taşları lazım. Türk iş adamlarının yanındayız. Ne gerekiyorsa yapılacak. Doğru yerde ve doğru zamanda buradasınız” şeklinde konuştu. Nazif, 6 Ekim sanayi bölgesinin iki ülke arasındaki ticaret hacmini artıracağını kaydetti.

“Türkiye’nin yeri farklı”
Devlet Bakanı Tüzmen ise Nazif’le yapılan görüşme sonrasında yaptığı açıklamada iki ülke arasında enerji, ulaştırma ve bilgi teknolojileri alanında yatırım imkanlarının gözden geçirildiğini belirterek şöyle konuştu: “Buradaki Türk iş adamlarının yatırım ve çalışma müsaadesi probleminin çözülmesi için Başbakan’dan destek istedik. Türk yatırımcısına özel bir önem atfettiğini, bu problemle ilgileneceğini belirtti. Hava ulaştırmasında yeni hatlar için talebimiz oldu. İskendiriye-İstanbul arasında ve Kahire-İstanbul arasında uçak seferlerinin artırılması ve yeni hat talebimizi desteklediğini belirtti.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here