Connect with us

MISIR TURU

Nil Nehri’nin Kahire Kulesinden Görünüşü.2

Published

on

33Fotoğraf’ta, Kahire Kulesinin diğer açıdan görüntüsü. Solda gördüğünüz Nil’in büyük kolu, sağdaki ise Nil’in küçük kolu. Sağ ile sol nehrin ortası adadır.

Öndeki geniş alan yayılan beyaz bina Kahire Opera Salonu. Arap dünyasının Kültür Merkezi, Mısır’ın tüm kültürel etkinlikleri burada yapılır. Opera solunu arkasındaki yuvarlak bina Sofitel oteli (önceden Gezira Şeroton idi)

Sağ’da görünen beyaz bina, Kahire en eski 5 yıldızlı otellerinden Kahire Şeroton otelidir. Sırasıyla, Rusya Büyükelçiliği, Eski Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın evi, Nil kıyısı Yunanistan klubü, Kahire Üniversite klubü, meşhur Mübarek kütüphanesi, Suudi Arabistan büyükelçiliği inşaatı, Kahire Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı, İsrail Büyükelçiliği, ilk köprü Kahire üniversitesi köprüsü. Köprüyü geçince hayvanat bahçesi daha sonra ise Kahire üniversitesi kampüsü bulunuyor.

Kahire Büyükelçiliği Kültür Merkezi Türkçe dersleri veriliyor.(5 katta bir daire de) Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği, Kahire Büyükelçiliği rezidansı, Four Sizins oteli, Fransa Büyükelçiliği, Mısır İş adamları Derneği (EBA) merkezi, Biraz ileri de Mısır’ın milli şairi Ahmet Şevki müzesi. İkinci köprü Ebül Abbas, (Bu köprünün uzantısına haram caddesinde piramitler ulaşabilirsiniz) 3 yüz metre ileride turistlik Firavun Köyü, daha ileride ise İmraniye yerleşim bölgesi.v.s.

Soldaki, yarım hilal şeklindeki beyaz bina ile uzun bina Grand Hayat oteli, ileri de Kasrul Ayn hastanesi, Menyel semti, Memalik meydanı, daha uzakta Maadi semti, Nil nehri boyunca 25 km ileride Milli Şairimizin M. Akif Ersoy’un 11 yıl yaşadığı Helvan semti.

Nil’i kilometrelerce takip edersek sırasıyla, Beni Suyef ili, El-Minya, Asyut, Suhac, Gina, Asvan, Ebu Sümbül ve Sudan ülkesi.

Umarım bu anlatımımla sizin kafanızı karıştırmadım.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MISIR TURU

Ahmed Hasan ile Esseka Piramitlerde Develerle

Published

on

By

7Mısır’ın ünlü futbolcuları Ahmed Hasan ile Esseka, çocuklarıyla Piramtilerin gölgesinde develer üzerinde.

Continue Reading

MISIR TURU

Ahmed Hasan İle Esseka Ailesiyle Piramitlerde

Published

on

By

5Mısır’ın ünlü futbolcuları Ahmed Hasan ile Esseka, benim davetimi kırmayarak çocuklarıyla Piramitlere geldi.

Ahmed ile Essaka ile Piramitlerin gölgesinde keyifli bir röpartaj yapmıştım. Bu unutulmaz kareyi sizinle paylaşmak istedim.

Continue Reading

MISIR TURU

Tur Dağı

Published

on

By

4H.z Musa’nın, Allah (c.c) ile görüştü dağ.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan