Connect with us

FOTO GALERİ

Osmanlı Minareli Hüseyin Camisi

Published

on

Hüseyin Camisini, Sultan Ahmet’e Benzetiyorum

Mısır’ın bin yıllık tarihi çarşısı yanında bulunan Peygamberimiz (s.a.v) torunu Hz. Hüseyin’in başının bulunduğu iddia ediliyor. Hüseyin Camisi’nin minaresi Osmanlı döneminde yapıldı.

Ben, Hüseyin camisi çevresini Sultan Ahmed meydanına benzetiyorum. Cami karşısında El-Ezher Camisi ve üniversitesi bulunuyor. Mısır halkı ehli beyte önem verir. Hüseyin Camisi, dini günlerde özellikle Kadir Gecesinde binlerce Mısırlı çevre illerden gelerek cami etrafında iftarını açar ve sahura da orada geçirirler. Hüseyin meydanı ve El-Ezher meydanı tıklım, tıklım dolar taşar. Kadir Gecesinde Kahire’de geçirenler mutlaka Hüseyin meydanını ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.

Hüseyin Camisi, Mısır’ın en ünlü hafızları Kuran-ı Kerim okur. Burada Kuran okuyan Mısır’ın resmi hafızıdır. Şuan, Ahmed Naina bu camide her cuma Kuran okur. Mısır’ın dünyaca ünlü hafızlarından Muhammed Rıfat, Mustafa İsmail ve Abdulbasid Abdussamed bu cami de Kuran tilavet ettiler.

3

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FOTO GALERİ

Mısır Galeri Örneği

Published

on

Continue Reading

FOTO GALERİ

Kahire Büyükelçiliği Rezidansımız

Published

on

By

Kahire Büyükelçiliği rezidansımız İtalyan mimarisi tarzında yapıldı. Kahire’de Nil manzaralı konutumuz Mısır’da büyükelçilik rezidanslarının içinde en iyilerindendir.

Kahire hayvanat bahçesine yakın bir yerdedir.

11

Continue Reading

FOTO GALERİ

Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Türbesi

Published

on

By

Kahire’de Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın camisi içindeki türbesi.

8

 

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan