PAMUK’UN NOBEL ÖDÜLÜ SİYASİ

0
523

-MISIR’DA ORHAN PAMUK’UN NOBEL ÖDÜLÜ TARTIŞILDI…
-ORHAN PAMUK’UN NOBEL ÖDÜLÜ SİYASİ BİR ÖDÜL

KAHIRE -10.04.2007 – Metin Turan – Mısır’da Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü almasının siyasi bir ödül aldığı ortak tebliğlerde vurgulandı.

Ayn Şems Üniversitesi Doğu Dilleri Bölümü ve Türkoloji Öğretim Görevlileri Nobel Ödül’ün Pamuk’a verilmesinde siyasi bir karar olduğu görüşü öğretim görevlilileri tarafından vurgulanarak tartışıldı.

Panel’e Ayn Şems Üniversitesi’nden Fakülte Dekanı Muhammed Abdullatif Heridi, Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Mecdi Magluf, Dr. Muhammed Said Cemalettin, Dr.Abdulaziz Ivadullah ve El-Sun Fakültesi Türkoloji Bölüm Başkanı Dr. Abdulmunsaf Mecdi Bekr’in konuşmacı olarak katıldı. Pamuk’un 7 tebliğin sunulduğu seminerde ödülün siyasi olup olmadığı tartışıldı. Pamuk’un Türkiye karşıtı yaptığı ağır Türkiye eleştirilerinin Nobel ödülünü alan diğer yazarlar ve bilim adamlarınca da kendi ülkelerine yönelik yapıldığı vurgulandı. Panelde, Pamuk’un eserlerinin edebiyat açısından önemli olduğu belirtilirken Pamuk’un gündeme gelmesinde ise siyasi çıkışlarının etkili olduğu ifade edildi.

Panele, Mısır’ın ikinci büyük kentindeki İskenderiye Üniversite Edebiyat Bölümü Türkoloji Bölümü öğrenciler katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here