Connect with us

HABERLER

Sudan Türk müteahhitlerinin yeni gözdesi

Published

on

Son yıllarda artan petrol geliriyle hızlı bir kalkınma sürecine giren Sudan, Türk müteahhitlerinin yeni gözdesi oldu. Türk firmaları bu ülkede 1995 yılından beri toplam 321 milyon dolarlık inşaat projesi tamamladı.

Türk firmaları Sudan’ın başkenti Hartum’da Nil Nehri’nin iki yakasını birleştiren büyük bir köprü yaptı. İkinci köprünün ihalesini de yine Türk müteahhitleri aldı. Ayrıca Türk firmaları Hartum’da 55 milyon dolar maliyetli 20 katlı bir alışveriş merkezi, 30 katlı telekom binası ve 5 yıldızlı bir otelin inşaatını da sürdürüyor. 1999 yılında petrol üretimine başlayan Sudan, başta yol, köprü, konut ve baraj olmak üzere dev inşaat projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Dün Türkiye’yi ziyarete gelen Sudan Cumhurbaşkanı Ahmet el Beşir, Türk girişimcilere ülkesinde büyük kolaylıklar sağlıyor.

Müteahhitlik işleri için Sudan’a giden Türk şirketleri, bu ülkede arazi kiralayarak tarımsal üretime de başladı. Sudan hükümeti pamuk yetiştirilebilecek arazileri yabancı şirketlere tahsis ediyor. Ayrıca büyük çaplı hayvancılık yapılan ülkede gıda ve et işleme konusunda büyük yatırım fırsatları bulunuyor. Öte yandan Sudan’da tekstil, mobilya, hazır beton, inşaat malzemeleri, demir çelik ve su sondajları konusunda yatırım yapan Türk girişimciler de bulunuyor. Türkiye, Sudan’a 2007 yılında 217 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sudan’dan yapılan ithalat ise 8 milyon dolar civarında. Afrika kıtasında en geniş topraklara sahip olan Sudan, tarım ve enerji sektörleri ile sınai alandaki çeşitli altyapı projelerinin gerçekleştirilmesi için girişimcilere pek çok teşvik sunuyor. Günde yaklaşık 600 bin varil petrol üreten Sudan, Türkiye ile özellikle petrol konusunda işbirliğine sıcak bakıyor. Hem Afrikalı hem de Arap ülkesi olarak nitelendirilen Sudan, COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı) ve aynı zamanda Arap Ligi üyeliği sayesinde Türk işadamları için Afrika ve Arap pazarına açılan önemli bir kapı olarak değerlendiriliyor. Sudan’da yapılacak yatırımlara sağlanan teşvikler ve muafiyetler Türk yatırımcılar için cazip görünürken, yabancı girişimcilere devlet birçok kolaylık sağlıyor ve on yıla varan vergi muafiyetleri sunuluyor.

Sudan hükümeti, bölgesel kalkınma ve refahın yayılması hususunda nüfusun en çok istihdam edildiği tarım alanlarında üretim artışlarını da amaçlıyor. Türkiye’de gelişmiş halde bulunan tarım makineleri ve aletleri, zirai ilaçlar, gübre gibi sektörlerin Sudan’da pazar bulabileceği belirtiliyor. Son yıllarda yapılan aramalarda Sudan’ın dünyanın toplam petrol rezervlerinin yüzde 3’üne sahip dolduğu tespit edildi.

Zaman.22.01.2008

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan