Türkiye ile Mısır “Stratejik Anlaşması”

0
533

Türkiye ile Mısır “Stratejik Diyalogu Geliştirme Anlaşması

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ile Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebül Geyt arasında imzalanan stratejik diyalog çerçeve muhtırası ile iki ülke arasındaki siyasi, ticari ve kültürel işbirliği derinleştirilecek.

Genişletilmiş Irak’a Komşu ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen işbirliği anlaşması imza töreninde konuşan Babacan, Türkiye ve Mısır’ın bölgedeki sorunlarla başa çıkabilmek için gerekli deneyim bilgi ve kaynağa sahip olduğunu söyledi. Son dönemde iki ülke ilişkilerinin gelişerek ivme kazandığını vurgulayan Babacan, “Bu belge ile İşbirliğimizi bölgesel ve uluslararası konularda etkin ve yapılandırılmış diyalog vasıtasıyla ortak bir stratejiye dönüştürmüş bulunmaktayız” dedi.

Babacan, Anlaşma kapsamında terörizm ve aşırılıkla mücadele, halkların ekonomik refahı ve kültürel alanlarda geniş işbirliğine gidileceğini kaydetti. Babacan, söz konusu anlaşmanın bölgede Ortadoğu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde barış istikrar ve refahın hakim olmasına hizmet edeceğini dile getirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Ebül Geyt de Türkiye ile Mısır’ın çok derin tarihi ilişkilere sahip olduğuna işaret ederek, “Aramızda 4 bin yıllık barış var. Akdeniz’e komşu olduğumuz için bu çok önemli. siyasi ve ticari ilişkilerimiz giderek artıyor. artması içinde elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.
Ankara Haber Ajansı.03.11.2007

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here