Connect with us

HABERLER

Türkiye ile Mısır “Stratejik Anlaşması”

Published

on

Türkiye ile Mısır “Stratejik Diyalogu Geliştirme Anlaşması

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ile Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebül Geyt arasında imzalanan stratejik diyalog çerçeve muhtırası ile iki ülke arasındaki siyasi, ticari ve kültürel işbirliği derinleştirilecek.

Genişletilmiş Irak’a Komşu ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen işbirliği anlaşması imza töreninde konuşan Babacan, Türkiye ve Mısır’ın bölgedeki sorunlarla başa çıkabilmek için gerekli deneyim bilgi ve kaynağa sahip olduğunu söyledi. Son dönemde iki ülke ilişkilerinin gelişerek ivme kazandığını vurgulayan Babacan, “Bu belge ile İşbirliğimizi bölgesel ve uluslararası konularda etkin ve yapılandırılmış diyalog vasıtasıyla ortak bir stratejiye dönüştürmüş bulunmaktayız” dedi.

Babacan, Anlaşma kapsamında terörizm ve aşırılıkla mücadele, halkların ekonomik refahı ve kültürel alanlarda geniş işbirliğine gidileceğini kaydetti. Babacan, söz konusu anlaşmanın bölgede Ortadoğu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde barış istikrar ve refahın hakim olmasına hizmet edeceğini dile getirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Ebül Geyt de Türkiye ile Mısır’ın çok derin tarihi ilişkilere sahip olduğuna işaret ederek, “Aramızda 4 bin yıllık barış var. Akdeniz’e komşu olduğumuz için bu çok önemli. siyasi ve ticari ilişkilerimiz giderek artıyor. artması içinde elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.
Ankara Haber Ajansı.03.11.2007

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Katar Hayır Derneği’nden Suriyeli kadınlara destek

Published

on

23 Nisan 2019 Salı, 17:19 | Güncelleme: 23 Nisan 2019 Salı, 18:00 AA

Katar Hayır Derneği tarafından İşrakat Derneği üyesi Suriyeli kadınlara dikiş makinesi hediye edildi.

İSTANBUL (AA) – Katar Hayır Derneği tarafından İşrakat Derneği üyesi Suriyeli kadınlara dikiş makinesi hediye edildi.

Fatih’teki bir düğün salonunda gerçekleştirilen programda konuşan İşrakat Derneği Başkanı Meysa Said, 5 yıl önce kurdukları derneğin İstanbul ve Gaziantep’te yaşayan Suriyeli kadın ve çocuklara yönelik bugüne dek birçok proje gerçekleştirdiğini söyledi.

Said, Suriyeli kadınların kendilerine hediye edilen dikiş makineleriyle yapacakları ürünler sayesinde aile ekonomilerine ek gelir sağlayacaklarını belirtti.

Katar Hayır Derneği Türkiye Müdürü Muhammed Ouahi de Türkiye’de faaliyet gösteren tek Katar Yardım Kuruluşu olduklarını anlattı.

Suriyelilerin hayata tutunmaları için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini aktaran Ouahi, yardımların devam edeceğini kaydetti.

Arap Birliği Topluluğu Genel Sekreteri Metin Turan ise Suriyeli kadınların ürettikleri ürünlerin çok değerli olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de yaşam mücadelesi veren bu kadınların ekonomik anlamda kimseye bağımlı olmamak için atölye çalışmaları ile sürdürdükleri faaliyetler çok anlamlı.” dedi.

Konuşmaların ardından, Suriyeli kadınlar tarafından dikiş atölyesinde yapılan ürünler sergilendi ve kermes düzenlendi.

Programa, dernek üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Katar’dan gelen 8 kişilik bir ekip ile Suriyeli kadınlar ve çocuklar katıldı.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Arap Derneği Başkanı Turan: Türkiye Arap ilişkilerini geliştirmeye çalışacağız.

Published

on

07 Nisan 2019 Pazar 14:42

Arap Derneği Başkanı Metin Turan, Arap Derneği’nin 3 yıldır sürdürdüğü faaliyetlerinden sonra Arap Topluluğu Birliği’ni kurma fikrinin ortaya çıktığını belirterek, ‘’Türkiye Arap ilişkilerini geliştirmeye çalışacağız.’’ dedi.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Arap Derneği‘nin 3 yıldır sürdürdüğü faaliyetlerinin ardından Arap Topluluğu Birliği’ni kurma fikrinin ortaya çıktığını belirterek, kurulan birliğin, Türkiye’de yaşayan 5 milyon Arap nüfusu ve Türk makamlarıyla ilişkiler kurarak işbirliği yapılacağını ifade etti.

Turan, şunları kaydetti:

“Şu an Türkiye’de 5 milyona yakın Arap kardeşimiz ikamet ediyor. Bunlar arasında iş adamları, okuyan öğrenciler, Arap baharından sonra gelenler var. 3 milyon 600 bin Suriyeli mülteci var. Türk vatandaşları ile Arap kardeşlerimiz arasında köprü vazifesini kuracak. Biz en kısa zamanda bu gecikmenin arasındaki farkı kapatacağız. Arap kardeşlerimizle birlikte çalışarak Türkiye Arap ilişkilerini geliştirmeye çalışacağız. Bunun için hep birlikte çalışarak güzel işler başaracağız. Biz yaklaşık 3 yıldan beridir bu çalışmayı sürdürüyoruz. Arap Derneği olarak Arap kardeşlerimizle birlikte çeşitli etkinlikler yaptık. Türkiye’de yaşayan Arap kardeşlerimizin sorunlarını Türk makamlarına aktararak, onlarla iş birliği yaparak, resmi temas ve ziyaretlerde bulunarak sorunlarımızı anlatıyorduk. Fakat burada resmi bir kuruluşun kurulması gerekiyordu. Bu kurumu kurduk.”

Arap Topluluğu Birliği Başkanı Mustafa Tarhuni ise birliğin faaliyetlerine değinerek, hedeflerinin tüm Arap topluluklarına yardım etmek olduğunu bildirdi.

Tarhuni, “Hedefimiz tüm Arap topluluğuna yardımcı olmaktır. Birçok Arap ben de dahil değişik nedenlerden dolayı Türkiye’ye geldik. Ben okumak için geldim. Dolayısıyla bu ülkeye daha verimli bir yaşam sürebilmek için Türkçeyi ve Türk kültürünü iyi bilmek gerek. Başta Arap ülkelerinden gelen ve diğer yabancı kardeşlerimizin tek sorunu dildir. Türkiye’deki Arap Topluluğu olarak amacımız dilden kaynaklı sıkıntı ve anlaşmazlıklara yardımcı olmak. Konuşarak, Tercüme ederek, yol göstererek yardımcı olmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Okumaya Devam Et

HABERLER

Konsolosluk önünde Cemal Kaşıkçı derneği açıklaması

Published

on

25.10.2018 – 20:31 | Son Güncelleme: 11.12.2018 – 14:21 DHA

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için ‘Dünya Çapında Cemal Kaşıkçı’nın Dostları Derneği’ kuruldu. Derneğin kuruluşu, Başkonsolosluk önünde düzenlenen basın açıklamasıyla duyuruldu. Arap gazeteci ve siyasetçilerin katıldığı basın açıklaması Washington, Londra, Paris ve Tunus’taki Suudi Arabistan Elçilikleri önünde de eş zamanlı olarak düzenlendi.

haber metninin boyutu  haber metnini yazdır 

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girişinin ardından kaybolan ve öldürüldüğü açıklanan Cemal Kaşıkçı için “Dünya Çapında Cemal Kaşıkçı’nın Dostları Derneği” kuruldu. Derneğin kuruluşu, Başkonsolosluk önünde düzenlenen basın açıklamasıyla duyuruldu. Arap gazeteci ve siyasetçilerin katıldığı basın açıklaması Washington, Londra, Paris ve Tunus’taki Suudi Arabistan Elçilikleri önünde de eş zamanlı olarak düzenlendi. Başkonsolosluk önünde düzenlenen açıklamaya Ak Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da katıldı. 
Ortak basın metninin Arapçasını Mısırlı muhalif lider Eymen Nur okurken, metnin İngilizcesini Arap gazeteci Ahmet Kamil, Türkçesini ise gazeteci Metin Turan okudu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

11 kişiyi bıçaklayan zanlı tutuklandı
“Katiller takip edilecek”

Katiller konumları ne olursa olsun takip edilecek, hiçbirinin cezasız kalmasına asla izin verilmeyecek ve bölgede basın ve ifade özgürlüğünü savunarak herhangi bir görüş sahibine karşı benzer bir suç işlenmemek için karşı duruş sergilenecek. Bizler bu vesileyle, bu pak ruhun öldürüldüğü, edildiği yerden, Cemal Kaşıkçı davasının asla ve asla pazarlık konusu olmayacağı ve bu konuda taviz vermeyeceğimizi açıkça belirtmek isteriz. Suçlulardan hesap sormamak ve onların aklanması girişimlerine karşı asla sessiz kalmayacağız. Yeni Cemal Kaşıkçı vakaları yaşanmaması adına bütün meşru yolları deneyerek ve bu konuyla alakalı tam bir adalet sağlamak için yasal, medya ve siyasi tüm araçları kullanacağız. Bununla birlikte düşünce ve ifade özgürlüğüne tam taraf olduğumuzu da ifade ederiz. Genel olarak bölgedeki yönetimlere, anayasalarında ve kanunlarında yer alan bu özgürlükleri korumak için çağrıda bulunuyoruz. Basın özgürlüğü ve çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, saygı duyulması ve böylelikle görevlerini korku ve sindirme olmaksızın gerçekleştirebilmelerini istiyoruz. Cemal Kaşıkçı, Suudi yetkililer tarafından ülkesinde düşünce ve görüşlerinden dolayı tutuklu bulunanları savunmaya kendini adamış bir şahsiyettir. Bizler onun yolunu takip ederek, yetkili makamların siyasi tutukluları hızla serbest bırakmalarını talep ediyoruz. Suudi vatandaşlarına, kendilerini ilgilendiren meselelerde ve kendi ana vatanlarıyla alakalı konularda görüşlerini özgürce ifade etmeleri için imkan tanınmasını istiyoruz. Ayrıca bölgedeki bütün düşünce tutuklularının serbest bırakılmalarını özgürlüklere ve insan haklarına saygı gösterilmesini talep ediyoruz.

Bolu Dağı’nda kar yağışı başladı

“Adalet istiyoruz”
Basın açıklamasına katılan Yasin Aktay da, “Cemal Kaşıkçı 21’inci yüzyılda zalimler tarafından insanlık tarihinin kaydedebileceği en vahşi bir cinayete kurban gitti. O uğruna mücadele verdiği, hayatı boyunca uğruna mücadele verdiği değerlerin, insan hakları, onuru, özgürlüğü ve kendi halklarının bağımsızlığı, özgürlüğü, onuru için verdiği mücadeleyi en nihayetinde şehadetiyle taçlandırdı. 
Cemal Kaşıkçı davası üstü asla örtülemeyecek bir davadır. Uluslararası basının başta olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu davaya olan samimi yaklaşımı bu davanın üstünün hiç bir şekilde örtülmeyeceğinin en büyük garantisidir. Adalet istiyoruz. Ucu nereye kadar dayanıyorsa dayansın adalet istiyoruz. Adalet bizim aleyhimize bile olsa onu ikame etmek, gerçekleştirmek bizim boynumuzun borcudur.” dedi.  

Konsolosluk önünde mum yakıldı


Aktay’ın açıklamalarının ardından grupta yer alan diğer kişiler sırayla söz aldı. Tunus eski Başbakanı Mansuf Marzuki de buradaki toplantıya telefonla bağlanarak, Kaşıkçı’nın öldürülmesini protesto etti. Yapılan açıklamaların ardından Kaşıkçı için konsolosluk girişinde mumlar yakıldı. Öte yandan, Suudi veliaht prensi Muhammed Bin Selman’ın maskesini takan bir kişi basın mensuplarına poz verdi. Gruptakiler daha sonra buradan ayrıldı.

Okumaya Devam Et

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan