Connect with us

HABERLER

Türkiye ile Mısır “Stratejik Anlaşması”

Published

on

Türkiye ile Mısır “Stratejik Diyalogu Geliştirme Anlaşması

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ile Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebül Geyt arasında imzalanan stratejik diyalog çerçeve muhtırası ile iki ülke arasındaki siyasi, ticari ve kültürel işbirliği derinleştirilecek.

Genişletilmiş Irak’a Komşu ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında düzenlenen işbirliği anlaşması imza töreninde konuşan Babacan, Türkiye ve Mısır’ın bölgedeki sorunlarla başa çıkabilmek için gerekli deneyim bilgi ve kaynağa sahip olduğunu söyledi. Son dönemde iki ülke ilişkilerinin gelişerek ivme kazandığını vurgulayan Babacan, “Bu belge ile İşbirliğimizi bölgesel ve uluslararası konularda etkin ve yapılandırılmış diyalog vasıtasıyla ortak bir stratejiye dönüştürmüş bulunmaktayız” dedi.

Babacan, Anlaşma kapsamında terörizm ve aşırılıkla mücadele, halkların ekonomik refahı ve kültürel alanlarda geniş işbirliğine gidileceğini kaydetti. Babacan, söz konusu anlaşmanın bölgede Ortadoğu ve Doğu Akdeniz Bölgesi’nde barış istikrar ve refahın hakim olmasına hizmet edeceğini dile getirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Ebül Geyt de Türkiye ile Mısır’ın çok derin tarihi ilişkilere sahip olduğuna işaret ederek, “Aramızda 4 bin yıllık barış var. Akdeniz’e komşu olduğumuz için bu çok önemli. siyasi ve ticari ilişkilerimiz giderek artıyor. artması içinde elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.
Ankara Haber Ajansı.03.11.2007

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan