Connect with us

HABERLER

Türkiye Mısır İlişkilerinde Yeni Dönem

Published

on

Mutluluklarımız ve kazançlarımız her geçen gün daha da artarak sürüyor. 2008 Yılına da tarihi nitelikteki yeni bir mutlulukla giriyoruz.Türkiye ile Mısır arasındaki köklü geçmiş ve kültürel işbirliğini derinleştirecek yeni bir sürecin de başlangıcı sayılacak bir ziyaret gerçekleşiyor.Bu da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Mısır ziyaretidir.

Türk Mısır ilişkilerinin temeli bin yılı aşkın bir süre önce başlar ve Osmanlı Devleti ile en üst seviyeye yükseldi. Osmanlı Devleti’ne bağlandıktan sonra Mısır’da hakim olan siyasi şartlar iddia edildiği gibi ülkenin iktisadi ve ticaret bakımından arka plana itilmesine yol açmadı. Aksine onlara Osmanlı ticaret ve iktisat dünyasına katılma fırsatı verdi.Osmanlı vilayetleri arasındaki ticari ilişkiler güçlendi. Tüm bu süreçten sonra günümüz Türkiyesi ve Mısır’ı nüfus ve zenginlikleriyle bölgelerinde önemli birer güç merkezi olmuş iki ülkedir.

Gelenek ve çağdaşlığın uygun bir sentezini yapan her iki ülke Müslüman bir toplumda çağdaş ve milli bir devlet inşa ederek İslam dünyasının da öncü ülkeleri olmuşlardır. Türk-Mısır ilişkileri bazı dönemlerde duraklama dönemine girmişse de bu köklü işbirliği ve iki ülke insanının birbirine yakın olma arzusu sayesinde yeniden ivme kazanmıştır. Mısır, yaklaşık 80 milyonluk dinamik nüfusu ile piyasa ekonomisine geçişte büyük mesafe almış bir ülke. Mısır ekonomisinin dünya ekonomileri ile entegrasyonu bağlamında bölgesel ve ikili ticaret anlaşmalarınaimza atılmıştır. GAFTA, COMESA, EFTA anlaşmalari, Mısır, ABD ve İsrail ile imzalanan Nitelikli Sanayi bölgesi oluşturulmasına ilişkin anlaşması bulunmaktadır.

Türkiye ile 2005 yılı Aralık ayında imzalanan STA ise ancak 1 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe konulmuştur.STA Ülkemiz ile Mısır arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerinde büyük bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Diğer tarafında ise Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine başlamış ve dunya ulkeleri ile ekonomik entegrasyonu tamamlamis bir Türkiye var günümüzde. Bugün Türk şirketleri, liberal bir ekonomiye, zengin hammadde kaynaklarına ve Arap Ülkeleri, Avrupa Birliği ve ABD ile tercihli ticaret ilişkilerine sahip olan Mısır’ı yeniden keşfediyor.

Afrika pazarının da giriş kapısı durumundaki Mısır’da yatırım yapan Türk yatırımcıların sayısı her geçen gün artıyor. Türk yatırımcılar, tekstil ve konfeksiyon başta olmak üzere birçok sektörde artan uluslararası rekabete karşı koyabilmek için Mısır’ı yeni bir yatırım üssü olarak görüyor.

Türk ve Mısır halkları arasında kökleri yüzyıllarca geriye giden dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin bölgeye barış, istikrar ve ekonomik refah getirecek çalışmalar şeklinde yansımasını ümit ediyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün 15-16 Ocaktaki Mısır ziyareti bu anlamda Türk-Mısır ilişkilerinin miladı sayılabilecek önemli bir ziyarettir. İki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılması ve yeni bir dönemin başlaması anlamındaki bu ziyaretin, bünyesinde iki ülke işadamlarını barındıran TÜMİAD için de ayrı bir önemi vardır. Üyelerimizin bu ziyaretle birlikte motive olarak yatırımlarında ileriyi görerek özgüvenle hareket edecekleri bir gerçektir.Cumhurbaşkanımızın ziyareti yeni yatırımcıların da Mısır’a gelmesi için ışık tutacak bir ziyaret olacaktır.

Siyasi ilişkiler zemininin sağlıklı olması ekonomik ilişkileri ve bu alandaki gelişmeyi daha sağlıklı ve istikrarlı hale getirecektir. Yeni bir dönemle birlikte üye sayımızın da artacağını biliyoruz. Dost ve kardeş ülke Mısır’da yatırım yapan ve ekonomik faaliyette bulunan Türk yatırımcıların örgütlü hareket etmenin gücünü her geçen gün daha iyi anladıklarını biliyoruz. Bunun yanında TÜMİAD üyesi Mısırlı dostlarımızın da sayısı her geçen gün artıyor.Bu bizi daha da güçlendirerek iki ülke işadamları olarak tarihsel sorumluluğumuzu yerine getirmede daha sağlam adımlar atmamızı sağlıyor. Dernek etkinliklerimizi yeni dönemde yeni projelerle arttırarak sürdürmek hedefindeyiz.Üyelerimizin her alanda karşılaşılan sorunlarını gidermede ve gerek Türk gerek ise Mısır resmi makamlarına aktarmaktan her zaman olduğu gibi geri kalmayacağız. Konuları ilgili mercilere iletirken TÜMİAD’ın etkinliği ve saygınlığı da her geçen gün artıyor.Yeni yönetimle yeni bir heyecan kazanan birlikteliğimiz yeni üyelerin katılımıyla daha da güçlenecektir.TÜMİAD’a üyelik konusunda üyelerimizin teşvikçi olmasını bekliyoruz.

Sosyal sorumluluk projelerini de önümüzdeki dönemde hayata geçirme yolunda kararlıyız. Eğitim,gençlik,spor,sanat ve diğer kültürel faaliyetler konusundaki önerilerinizi bekliyoruz.
Medya ise günümüzün inkar edilemeyecek önemli güç merkezlerinden biridir.Medya ile olan ilişkilerimizi geliştirerek gerek ekonomik faaliyetlerimizi gerek ise sosyal projelerimizi Türk ve Mısır tarafındaki geniş kitlelere duyurma amacındayız.Bunun en güzel örneğini Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT’nin Kahire Haber Bürosu’nun Mısır’daki Türk yatırımlarıyla ilgili olarak hazırladığı programda gördük.Bu tür programlar TÜMİAD üyelerinin çalışmalarına ve heyecanına ayrı bir ivme kazandırmaktadır.

Türk müteşebbislerine Büyükelçiliğimizin kapısını açan ve her türlü desteği sağlayan Büyükelçimiz Sayın Şafak Göktürk’e bu vesileyle TÜMİAD adına şükranlarımı sunuyorum.
Yeni döneme yeni umutlarla girerken tüm üyelerimize ve okurlarımıza gelecek sayıda güzel haberlerle birlikte olmak dileğiyle selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Zeki Ekinci
TÜMİAD Başkanı
15.01.2008

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HABERLER

Metin Turan babaevinde

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 2 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de TRT adına görev yaparken gözaltına alınan ve 116 gün hapishanede tutuklu kalan Türk gazeteci Metin Turan, bu sabaha karşı İzmir’deki babaevine geldi. Annesi, ağabeyi ve yakınlarıyla kucaklaşarak hasret gideren Turan, gözaltına alınmasını ve daha sonra yaşadıklarını anlattı. Turan, kendisi hapisteyken oğlunun dünyaya geldiğini, bundan 8 gün sonra haberdar olduğunu kaydetti.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gW7esffZlFk[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Metin Turan “Mısır’da Yaşamaya Devam Etmek İstiyorum”

Published

on

By

Doğan Haber Ajansı Tarafından Yayınlanan Haber Videosu

Yayınlanma Tarihi: 2 Oca 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nvoj8kraazg[/youtube]

Continue Reading

HABERLER

Gazeteci Metin Turan yurda döndü

Published

on

By

Yayınlanma tarihi: 1 Oca 2014

Mısır’ın başkenti Kahire’de 17 Ağustos’ta tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan TRT Kahire muhabiri Metin Turan Türkiye’ye döndü.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6mFpzoXRZN8[/youtube]

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © 2016 Metin Turan